V otevřených oknech muškáty, ze světnice se line vůně čerstvě upečeného chleba, který hospodyňka právě zakrajuje a maže povidly, ze dvora zní písničky a dětský smích a na zápraží stojí hospodář vítající příchozí hosty. Těmi se letos můžete stát i vy, když přijmete pozvání na pátý ročník Živých dřevěnic, který se ve Valašských Kloboukách koná v sobotu 26. srpna od 13 hodin. Otevírají se vám kloboucké dřevěnice i ostatní památky, po kterých se můžete vydat v doprovodu valašské krojované družiny a muzikantů. Přijďte si pro zážitky s nádechem tradic našeho kraje.

PROGRAM AKCE A MAPA

„Srdečně vás zveme do Živých dřevěnic, kde si prohlédnete dávná řemesla, ochutnáte leccos dobrého, potěšíte se s cimbálovými muzikami a na chvilku zakusíte atmosféru jako za časů našich předků. Kloboucké památky se vám představí v plné kráse,“ vzkazuje Josef Bělaška, starosta města Valašské Klobouky. Své putování za valašskými tradicemi můžete zahájit ve 13 hodin u Mariánského sloupu na Masarykově náměstí, odkud vykročí i krojovaná valašská družina a s muzikou přinese pozdravení do všech chalup.

V dřevěnici u Pechanců ochutnáte vařené zemáky s kyškou a zazpíváte si s tetičkami a strýčky u harmoniky. U Pivečků se zase ocitnete v ševcovské domácnosti a podíváte se na tradiční výrobu valašských papučí. „Na Kosence se dozvíte, jak se kují kosy, tká na stavu, přede na kolovrátku nebo paličkuje. Ochutnáte také chleba z pece se škvarkovou pomazánkou nebo poctivou valašskou kyselici,“ přibližuje bohaté dění Miroslav Janík, předseda spolku KOSENKA.

A bude také pěkně veselo. „Na nádvoří Kosenky v 15 hodin zahraje cimbálová muzika Klobučan, s ukázkou svatebního čepení vystoupí v 18 hodin soubor Čepěnky a od 19 hodin se můžete zaposlouchat do lidových melodií v podání cimbálové muziky Slavičan,“ dodává Miroslav Janík. Zábava se samozřejmě chystá i pro nejmenší návštěvníky. Ve stodole si skočí do čerstvě usušeného bělokarpatského sena a na dvoře Janíkovy dřevěnice se zapojí do výtvarné dílny. K vidění tu bude i výstava obrazů.

Když se budete procházet po historickém centru Valašských Klobouk, určitě si udělejte hned několik zastávek. „V Červeném domě nahlédnete do prvorepublikové i soukenické domácnosti, kde vás bude čekat ukázka práce na tkalcovském stavu. Ocitnete se také v dobové kuchyni z 50. let a vyzkoušíte si plstění vlny a sukna nebo výrobu „mýdla v kožúšku“,“ pozval Petr Odehnal, historik městského muzea.

Expozice o díle architekta Huberta Gessnera pak můžete zhlédnout ve Staré radnici a ve stodole na zahradě secesního domu Josefa Bratmanna. A když ještě navíc vystoupáte po schodech do výšin kostelní věže, pokocháte se dechberoucím výhledem na město.

Živé dřevěnice se konají s finanční podporou Zlínského kraje. Akci společně pořádají město Valašské Klobouky, Kulturní a vzdělávací středisko Valašské Klobouky, ZO ČSOP KOSENKA, Klub seniorů Valašské Klobouky a Nadace Jana Pivečky Slavičín. Za spolupráci děkujeme Římskokatolické farnosti Valašské Klobouky.

Lenka Zvonková, tisková mluvčí

Translate »