VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Sezóna letních dovolených, výletů, výšlapů a procházek je právě na svém startu. Už víte, kam se o prázdninách vydáte? Co třeba vyrazit do Valašských Klobouk za zážitky, přírodou nebo památkami a své cesty obohatit o některou ze série komentovaných prohlídek? Letos návštěvníky opět povedou do historických objektů, které nejsou veřejnosti běžně otevřené, a přidají také jedno nové místo. Tak se nechejte pozvat a vejděte s průvodcem do klobouckých dřevěnic, do kaple svatých Cyrila a Metoděje nebo do domu Josefa Bratmanna. Můžete si také přijít poslechnout příběh klobouckého hřbitova a osobností, které jsou tu pohřbeny. 

„Ve dvou termínech, a to 20. července a 18. srpna, vás přivítají dvě z dochovaných valašských dřevěnic. U Kosenky si poslechnete o životě našich předků a lidové architektuře a v Pivečkově dřevěnici také nahlédnete do světnice, kde na vás bude čekat s ukázkou práce se dřevem zdejší řezbář Martin Cigánek, nebo s výrobou valašských papučí paní Marie Kolínková,“ pozval Petr Odehnal, historik městského muzea.

Jedna z procházek po památkách účastníky v premiéře zavede na místní hřbitov, kde se dozví o historii samotného místa i o významných osobnostech, které jsou zde pohřbeny. Prohlídka s výkladem je plánovaná na 21. července.

Milovníkům architektury doporučujeme přijmout 24. srpna pozvání do domu Josefa Bratmanna, který je vůbec první secesní stavbou na českém území. Navrhl jej zdejší rodák, architekt Hubert Gessner, jehož tvorbě jsou také věnované expozice ve Staré radnici a ve stodole u domu Josefa Bratmanna.

Při další prohlídce, která se koná 25. srpna, vás průvodce pozve do cyrilometodějské kaple, která je významná mimo jiné obrazovou výzdobou Bohumíra Lindauera, slavného malíře Maorů. „Bohumír Lindauer působil ve Vídni v dílně Karla Hemmerleina, která pro valašskokloboucký kostel realizovala oltářní obrazy nebo křížovou cestu a v roce 1863 připravila také výzdobu pro nově budovanou kapli svatých Cyrila a Metoděje. Na ní se podílel právě Bohumír Lindauer, který se na jednom z obrazů dokonce zvěčnil, jeho autoportrét je tváří Jana Evangelisty,“ přiblížil Petr Odehnal. Kaple je navíc mimo tuto komentovanou prohlídku pro návštěvníky otevřená také každý víkend až do září, a to v sobotu v době od 10 do 16 hodin a v neděli od 12 do 16 hodin.

V závěru prázdnin, v sobotu 26. srpna, vyvrcholí seriál komentovaných prohlídek dalším ročníkem akce Živé dřevěnice. Při ní se v chalupách znovu usídlí atmosféra jako z dob našich předků, budou k vidění ukázky řemesel a tradic, k ochutnání pokrmy valašské gastronomie a k pobavení zahrají a zazpívají muzikanti. Přijeďte za zážitky!

Inspiraci na letní program hledejte na www.klobuckeicko.cz a pro tipy na výlety v regionu navštivte také www.valasskeklobucko.cz.

Komentované prohlídky leták k tisku.

Lenka Zvonková
tisková mluvčí

Translate »